osnivač Randić and associates, Rijeka
Saša Randić rođen je 1964. u Rijeci. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Zagrebu 1990. godine. U narednom periodu studirao je na poslijediplomskim studijama Berlage instituta u Amsterdamu, gdje je i magistrirao 1992. godine, u prvoj generaciji Instituta. Od 2003. do 2007. bio je predsjednik Društva hrvatskih arhitekata, gdje je pokrenuo razna istraživanja transformacijskih procesa na hrvatskoj teritoriji, poput Kongresa hrvatskih arhitekata 2004. i 2007. Bio je glavni urednik časopisa ČIP, magazina Društva hrvatskih arhitekata od 2008, a zatim je 2009. pokrenuo blog o arhitekturi i dizajnu. Saša Randić je zajedno s Idisom Turatom 1993. godine u Rijeci osnovao tvrtku Randić-Turato Architect. 2009. godine osnovao je arhitektonski ured Randic i suradnici. Saša Randić je bio predavač na Harvard University GSD, ETH Zurich, Berlage Institute Rotterdam, Institute for Advanced Architecture Barcelona, Rotterdam Biennale, TU München i Buenos Aires Biennale. Trenutno predaje na Graditeljskoj školi u Splitu
https://randic.hr
partner u CCO architects, Kopenhagen
Mikkel Hermann Sørensen je bio ključni partner razvoja CCO architects u poslednjih 15 godina. Kao partner, on je bio pokretačka snaga u razvoju studija i njegovog pristupa dizajnu. Mikkel Hermann Sørensen je bio vodeći projektant najvažnijih projekata i konkursnih predloga CCO Architects, uključujući školu NØAS u Kopenhagenu, Carlsberg Campus UCC u Kopenhagenu, školu Nӕrheden, Green Lighthouse, Vibi i Gradsku skupštinu Lunda u Švedskoj. Mikkel je radio na širokom spektru međunarodnih i lokalnih projekata prvenstveno u fazama razvoja koncepta i dizajna. Kao arhitekta, Mikkel ima poseban interes za rješavanje zadataka programske složenosti i primjenjuje svoje snažne analitičke kompetencije da procijeni koje funkcije i potrebe treba da budu prioritetne u programu izgradnje i arhitektonskom rešenju. Mikkel se školovao na SIAL institutu MIT Melburn, Kunsthochschule Berlin i Kraljevskoj akademiji lijepih umetnosti, Školi za arhitekturu u Kopenhagenu. Prije CCO je radio u JDS Architects i Svendborg Architects
Link: https://www.ccoarch.com/
izvršni direktor u Napur Architect, Budimpešta
Marsel Habil Ferenc je vlasnik i izvršni direktor Napur Architect. Od 2012. godine je član komiteta Mađarske akademije umetnosti. U Napur architects je uključen u arhitektonsko projektovanje i akumulirao je decenije iskustva kao vodeći dizajner u projektima od koncepta do završetka. Od 2015. godine je profesor na Univerzitetu Obuda. Nagrađivan je više od dvadeset puta u svojoj karijeri, između ostalih FIABCI World Prix d’Excellence World Gold Winner Singapore, Prima Primissima nagrada u kategoriji mađarske arhitekture, Archilovers "Najbolji projekat godine", Archhello "Najbolji kulturni projekat godine" itd. Šest puta je osvajao prve nagrade na međunarodnim i nacionalnim konkursima. Izdvojeni radovi: Duna Arena, Budimpeštanski Novi etnografski muzej, Budimpeštanski nacionalni atletski stadion, Budimpeštanski kolegijum Matijas Korvin, Budimpešta. Bio je autor mađarskog paviljona na Venecijanskom bijenalu arhitekture 2023. i koautor 2010. godine.
Link: https://www.napur.hu
osnivač i partner u A-fact, Milano
Pierluigi Turco je arhitekta sa više od 10 godina iskustva u Italiji, Velikoj Britaniji i na Bliskom istoku. Nakon što je studirao u Palermu (Unipa), Vilnjusu (VGTU) i Parizu (ENSAPM), preselio se u London, gdje je stekao diplomu iz oblasti održivog dizajna životne sredine na Architectural Association School of Architecture, Pjerluiđi je radio u SOM-u u Londonu kao pomoćni dizajner gde je bio angažovan na velikim projektima u fazama izgradnje i koncept dizajna, kao i na konkursima. U 2019, Pierluigi se preselio u Kuvajt na poziciju glavnog dizajnera u PACE-u firmi za arhitektonski inženjering i planiranje. Vodio je studio na raznim obrazovnim i kulturnim projektima, uključujući PAHV 3, pobjedničko rješenje na konkursu za dizajn prototipa 3 škole za kuvajtsku vladu, koji je nagrađen "Najboljim budućim projektom" od strane AIA Middle East. Zajedno sa Đovanijem Sanom i Andreom Rosijem 2022 osniva A-fact fabriku arhitekture kako bi nastavio razvoj arhitektonskih projekata i master planova. Pjerluiđi je trenutno šef A-fact kancelarije u Londonu, otvorene 2023. godine. Pjerluiđi je takođe često gostujući predavač na Fakultetu za arhitekturu Politehničkog univerziteta u Milanu, i na UCL School of Architecture u Londonu.
https://a-fact.compartner 51N4E, Brisel
Diter Lejsen je arhitekta i urbani sociolog. Magistrirao je arhitekturu na KULeuvenu i gradski dizajn i društvene nauke na LSE. Od 2019. godine je partner u međunarodnoj praksi 51N4E sa sjedištem u Briselu, gdje je odgovoran za projekte građanskog dizajna i adaptivne infrastrukture. Predaje urbani dizajn na KULeuvenu i UHaseltu.
Uživa u projektima koji se bave neurednim urbanim realnostima koje mogu poslužiti kao resurs za izgradnju ravnopravnijeg, demokratskijeg i prijatnijeg okruženja za što veći broj ljudi. Godine 2017. odlučio je da svoje arhitektonsko obrazovanje upotpuni onim iz urbane sociologije na LSE. Paralelno sa tim Diter je pokrenuo studio Acte, gde nadgleda različite projekte i programe. U nastavi iu praksi, nalazi mnogo energije u zajedničkom radu i učenju od ljudi različitog porijekla i različitih vještina.
osnivač Sangrad+AVP, Zagreb
Vedran Pedišić je rođen u Zagrebu, Hrvatska 1969. Diplomirao je na Arhitektonskom Fakultetu u Zagrebu 1996. Od 1997. do 2003. radio je u projektnom zavodu Tehnika, od 2001. kao glavni projektant. Od 2003. vodi arhitektonski studio Sangrad, a od 2008. Sangrad+AVP zajedno s Erickom Velasco Farrerom. Dobitnik je više domaćih i međunarodnih nagrada između ostalih i Udruženja arhitekata Viktor Kovačić za 2006. i 2014, nagrade Vladimir Nazor za 2014, i medalje za arhitekturu Hrvatske komore arhitekata za 2018. godinu. Od velikog broja projekata izdvajaju se projekti autobuska stanica u Slavonskom Brodu, škola „Kajzerica˝ u Zagrebu, studetski dom u Varaždinu, sportska dvorana OŠ Tituš, obrazovni kopleks Središće, američka međunarodna škola u Zagrebu, studentska menza sa paviljonima u Zadru, kajak kanu klub u Slavonskom Brodu. Radovi su mu objavljeni u nizu domaćih te stranih knjiga, revija i stručnih časopisa.
https://sangrad-avp.comosnivač Studio Synthesis architecture&design, Podgorica
Dr Sonja Radovic Jelovac, interdiciplinarni arhitekta i doktor nauka iz ekološkog projektovanja i planiranja na Univerzitetu “La Sapienza” u Rimu. Bavi se istrživanjima iz oblasti ekološkog urbanizma, rezilijentnog adaptivnog urbanog dizajna i strateškog planiranja. Ima preko 23 godine projektanstkog iskustva, dok eksperimentalno transdicipinarni pristup primjenjuje kroz rad u arhitektonskom birou Studio Synthesis architecture&design, čiji je osnivač i vodeći arhitekta. Takođe je osnivač i član naučnog odbora je u Naučnom inistututu “Panarchy 11 - Research for Resilinece”. U ulozi kustoskinje paviljona Crne Gore na 16. Bijenalu arhitekture u Veneciji konceptualizuje temu „Emerging Resilinece. Reimagining voids through sharing values“. Bila je komesarka Balkanskog arhitektonskog Bijenala, BAB 2019, BAB 2021, BAB 2023. Za Mies Van Der Rohe nagradu nominovani su njeni projekti vile The Two (2024) i Betula Design Centre (2022). Za objekat Contemporary Chalet Jelovac dobitnica je nagrade Architecture MasterPrize, German Design Award, posebnog priznanja na konferenciji S.ARCH u Hong Kongu, zatim CEMEX Building Award, Loop Design Award, BigSEE Award i drugih značajnih priznanja i nagrada na salonima arhitekture i urbanizma u regionu. Jedna je od suosnivačica Ženskog arhitektonskog društva ŽAD u Beogradu i članica žirija brojnih konkursa.
https://studiosynthesis.meosnivač Ofis arhitekti, Ljubljana
Špela Videčnik je studirala arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani i Londonu. Zejedno sa Rokom Omanom, osnovala je OFIS arhitekti 1996. godine. Kancelarija se nalazi u Ljubljani i Parizu. U svojim počecima 2000. godine osvojili su prestižnu nagradu "Mladi arhitekta godine" u Londonu. Veliki broj njihovih projekata nominovan je za nagradu Mies van der Rohe. Osvojili su više domaćih i međunarodnih takmičenja i nagrada od kojih se mogu izdvojiti: 2009 Srebrna medalja IOC/IAKS za fudbalski stadion u Mariboru, Evropski Grand Prix 2006 za inovaciju, 2005 počasno priznanje na Bijenalu u Majamiju za nadogradnju vile na Bledu. Takođe su nagrađeni sa nagradom ArchDaily Building of the year 2009 za projekat kapele. Špela Videčnik trenutno predaje na Harvard GSD, Boston MA. Bila je predavač i na MCH u Madridu, ETH u Cirihu, RIBA u Londonu, Univerzitetu u Pekingu.
https://ofis.siosnivač Peter Pichler architecture, Milano
Peter Pichler je rođen u Bolcanu, Italija 1982. Studirao je arhitekturu na Univerzitetu primijenjenih umjetnosti u Beču, gdje je diplomirao sa odličnim uspjehom u klasi Zahe Hadid, kao i u Sjedinjenim Državama na Univerzitetu Kalifornije (UCLA). Tokom studija, Peter je radio u renomiranim arhitektonskim kancelarijama kao što su Zaha Hadid Architects u Londonu, Delugan Meissl u Beču i OMA / Rem Koolhaas u Roterdamu. Nakon diplomiranja, radio je za Zaha Hadid Architects u Hamburgu. 2015. godine osnovao je Peter Pichler architecture u Milanu zajedno sa suprugom Silvanom Ordinas. Peter vjeruje da arhitektura mora imati čvrstu vezu sa kulturom i istorijom određenog mjesta. Zainteresovan je za analizu i istraživanje narodne arhitekture, materijala i elemenata koji u kombinaciji sa tehnologijom mogu izraziti savremenu interpretaciju prošlosti. Nominovan je za mlade italijanske talente od strane Nacionalne komore arhitekata u Italiji i bio je finalista Zlatne medalje za arhitekturu Triennale di Milano, kao i Dezeen nagrade za arhitektu godine u razvoju. Dobitnik je nagrade „40 ispod 40“ među najboljim mladim arhitektima i dizajnerima u Evropi koje su odabrali The Chicago Athenaeum Museum of Architecture i Evropski centar za arhitektonski umjetnički dizajn i urbanističke studije.
https://peterpichler.euosnivač i direktor Barcode Architects, Roterdam
Dirk Peters je direktor i osnivač Barcode Architects. Uključen je u sve projekte kancelarije i ima veliko iskustvo u projektovanju i izgradnji velikih međunarodnih projekata. On je zagovornik kreativnog racionalizma gdje su dizajni ikonski i izvodljivi. Trenutno vodi sve projekte u okviru kancelarije, uključujući viziju urbanog razvoja novog Rajnhavena u Roterdamu i prestižnog novog gradskog sjedišta u Drezdenu. Dirk je takođe odgovoran za dizajn multifunkcionalnog i održivog stambenog kompleksa Kensington blok u Hajd parku. Dirk je bio vodeći partner za projekat održivog stanovanja Bartok u Arnhemu - koji je dobio nagradu Heuvelink, projekat Sluishuis u Amsterdamu - koji je između ostalog dobio nagrade European Property i MIPIM stambena zgrada godine, kao i međunarodne projekte Biblioteka Alekis de Tockueville u Kanu, i znameniti projekat Tajvanski toranj. On je takođe odgovoran za nagrađivane urbanističke planove u Manhajmu i Drezdenu, u Nemačkoj. Peters je magistrirao arhitekturu i urbanizam na Tehnološkom univerzitetu u Delftu i redovni je gostujući govornik u oblasti arhitekture i urbanog planiranja
Link: https://barcodearchitects.com/